четвер, 31 березня 2022 р.

01.04.2022р. Тема уроку: Кількісний склад розчину. Масова частка розчиненої речовини та її обчислення

 

Масова частка розчиненої речовини. Серед розчинів, які ми використовуємо, є спиртовий розчин йоду, водні розчини гідроген пероксиду (або перекису водню), амоніаку (назва розчину — нашатирний спирт), інших речовин. На етикетці кожної пляшки з розчином, крім назви розчиненої речовини, вказано цифру і знак відсотка (мал. 84). Це — значення масової частки розчиненої речовини в розчині. Воно відповідає масі речовини (у грамах), яка міститься у 100 г розчину.



Розчини, які є лікарськими засобами

Столовий оцет є водним розчином оцтової кислоти. Згідно з етикеткою1 на пляшці (мал. 85), у кожних 100 г оцту міститься 9 г оцтової кислоти. Маса води у 100 г оцту становить 100 г - 9 г = 91 г.

1 Якщо розчинником є вода, то на етикетках зазвичай не вказують, що розчин водний.



Оцет

• Які маси розчиненої речовини і розчинника містяться в 100 г кожного лікарського засобу, зображеного на малюнку?

Для позначення масової частки розчиненої речовини у розчині, як і масової частки елемента у сполуці, використовують латинську літеру w (дубль-ве).

Вам відомо, що масову частку виражають не лише у відсотках, а й додатним числом, меншим за одиницю.

Формула для обчислення масової частки розчиненої речовини в розчині:


де m(р. р.) — маса розчиненої речовини, m(р-ну) — маса розчину, m(р-ка) — маса розчинника.

Масова частка розчиненої речовини в розчині — це відношення маси речовини до маси розчину.

Якщо масову частку потрібно отримати у відсотках, використовують таку формулу:


Розв'язування задач. У побуті нерідко виникає потреба приготувати водний розчин із певною масовою часткою розчиненої речовини. Для цього зазвичай беруть речовину і воду. Іноді розбавляють водою інший розчин. У кожному разі перед приготуванням розчину здійснюють необхідні розрахунки.

Розглянемо, як розв'язують задачі на обчислення масової частки розчиненої речовини в розчині, а також задачі, в яких використовують цю величину. Один зі способів їх розв'язання ґрунтується на складанні пропорції, інший передбачає розрахунок за відповідною математичною формулою.

 

 

 ЗАДАЧА 1. У 144 г води розчинили 6 г солі. Розрахувати масову частку солі в розчині.


ЗАДАЧА 2. Які маси добрива та води потрібно взяти для приготування 4 кг розчину з масовою часткою добрива 0,5 %?



ЗАДАЧА 3. До 200 г водного розчину цукру з масовою часткою розчиненої речовини 10 % додали 50 г води. Обчислити масову частку цукру в розчині, який утворився.

        


 

ВИСНОВКИ

Кількісний склад розчину характеризують масовою часткою розчиненої речовини.

Масова частка розчиненої речовини є відношенням маси речовини до маси розчину. Значення масової частки, виражене у відсотках, чисельно дорівнює масі розчиненої речовини (у грамах), яка міститься в 100 г розчину.

 Домашнє завдання: Вивчити параграф 27, виконати завдання №195 – 197 (с.160).

Немає коментарів:

Дописати коментар

27.05. 2022р. Тема уроку: Повторення. Валентність хімічних елементів. Складання формул бінарних сполук за валентністю елементів.

1.  Переглянути відео урок: 2. Скласти опорний конспект. Домашнє завдання: Повторити параграф  14, виконати завдання 100,101 (с. 88 - 89).